Pro zájemce o štěňátko z naší CHS


Obecné informace

Naše štěňátka pochází z chovatelské stanice With Lovely Smile zaregistrované u FCI a jsou všechna s rodokmenem - průkazem původu. Do nových domovů odchází v 8 týdnech, jsou naočkovaná a odčervená (podle schématu), načipovaná, socializovaná, s Evropským pasem a výbavou. Jsme chovatelská stanice jakutských lajek, samojedů, aljašských malamutů a lapinkoir. Více informací o naší CHS najdete zde → O nás.

Jaká je cena štěňátka?

Asi nejčastější otázka, proto jsem se ji rozhodla zařadit a zodpovědět, ačkoliv většina chovatelů raději ceny štěňat tají a nedozvíte se ani přibližné částky. Cena našich štěňátek se odvíjí především od konkrétního spojení a plemene. Kryjeme především v zahraničí nebo importovanými psy. Přečtěte si více info v dalším odstavci. Protože je každé krytí jedinečné, nelze říct jednotnou cenu, obecně se ale cena pohybuje zhruba od 30 do 50 tisíc. Nejdražší z námi chovaných plemen jsou většinou jakutské lajky.

Chov v naší chovatelské stanici

Velmi nám záleží na rozvoji plemen, která chováme, proto jsme velmi vybíraví na krycí psy a určitě nerazíme (u některých chovatelů velmi oblíbenou) metodu nakrýt co nejblíž bydliště za co nejnižší krycí poplatek! Nemáme své vlastní krycí psy, takže na krytí vždy musíme jezdit a samozřejmě ho platit. Snažíme se vybrat ty nejkvalitnější psy, kteří se typově hodí na naši fenu, mají zdravotní vyšetření (ideálně nadstandardní) a pracují v zápřahu (nebo mají alespoň chuť do tahu). (To neplatí u malamutů, protože máme velmi aktivní, pracovní fenu, proto vybíráme spíše klidnější samce) Jako bonus beru výstavní šampionáty, které potěší, ale nejsou u mě při výběru krycího psa prioritou. Nevybíráme psy podle barvy, jak je v dnešní době moderní, ale podle jejich kvalit. Chceme, aby naše štěňata byla přínosem pro plemeno, nekryjeme proto, abychom "měli štěňata", ale abychom pro plemeno něco udělali. I proto se nebojíme jet tisíce kilometrů, investovat do krytí v zahraničí, přivézt si domů na krytí ze zahraničí psa, starat se o něj, krmit ho a pak ho poslat zpátky, vše na naše náklady.

Kde štěňátka vyrůstají?

Pro štěňata máme v našem domě vyčleněný samostatný pokoj s terasou. Když není velká zima, "bydlí" od zhruba 4. týdne střídavě v pokoji a na terase, po 5. nebo 6. týdnu je dáváme na několik hodin na zahradu do ohrádky, případně je vypustíme na zahradě na volno, pokud jsme tam s nimi. V pokoji se štěňátky spíme zhruba do 4. týdne, minimálně do této doby mám v pokoji i počítač, abych mohla pracovat a měla je pod dohledem. Pokoj má protiskluzovou dlažbu.

Jaká je socializace štěňátek?

Naše štěňátka nejsou 24/7 v kotci nebo zavřená v pokoji bez jakékoliv socializace. Naopak se snažíme je socializovat na co nejvíce věcí a situací, které by je mohly v životě potkat. Jsou naučena na různé povrchy (protiskluzová dlažba, chodník, plovoucí podlaha, tráva, kameny), hluk z ulice (zvuk jedoucích aut, kamionů a traktorů), koupání, psí fén s vysokým výkonem, a protože je odchováváme doma, setkají se během pobytu u nás i se všemi situacemi z běžného fungování domácnosti - chůze, dupání, zametání, vysávání, vytírání, puštěná hudba, film, tiskárna, padání předmětů, návštěvy. Nechybí ani socializace se psy, konkrétně s naší smečkou. A protože štěňátkům věnujeme opravdu většinu našeho dne, jsou pěkně vymazlená (i od návštěv) ♥ Jakutské lajky zažijí i dlouhou cestu autem kvůli BAER testu.

Kdy se na štěňátka můžeme přijet podívat?

Štěňátka chráníme před zavlečením infekcí zvenčí, proto je možné přijít se podívat na štěňátka až v 5 týdnech a později. Do té doby posíláme budoucím majitelům fotky a videa :) (samozřejmě je posíláme i potom)

Můžeme přijet na návštěvu?

Návštěvy, krom výše zmíněného omezení, přijímáme dle předešlé domluvy. Probíhají většinou venku na zahradě, takže doporučujeme se (obzvláště v blátivých dnech) adekvátně obléct. Klidně přijeďte v holinkách a starých teplákách, nás to určitě neurazí, možná se nám spíš i uleví, že nebudeme muset koukat, jak vám psi (obzvláště štěňátka) ničí váš oblíbený svetr. Také počítejte s tím, že seveřani jsou opravdu dost chlupatí, a když se rozhodnou línat, může se stát, že budete odjíždět stejně chlupatí jako oni. Samozřejmě máme váleček :) A jestli chlupy nesnesete, vůbec neuvažujte o pořízení seveřana.

Co štěňátko dostane s sebou domů?

Výbavička, kterou dostane každé štěňátko s sebou do nového domova, je dle mého bohatá. Je pro nás těžké se s nimi loučit a chceme, aby start v jejich novém domově proběhl co nejlépe. Každé štěndo obdrží 3 kg granulí, na které je zvyklé, vodítko, minimálně jeden obojek, misku, několik hraček, pytlíky na hovínka, doplňky stravy (pivovarské kvasnice, lososový olej, hnědá řasa - kelpa, hydrolyzovaný kolagen + manuál, jak je podávat), sušené mňaminky a "manuál na štěňátko", aby nový majitel věděl, na co si dávat pozor, kdy štěně odčervit, naočkovat a další. Dále nový majitel dostane Evropský pas (který je zároveň očkovacím průkazem) s číslem čipu, smlouvu a majitelé štěňátek jakutské lajky i certifikát o absolvování BAER testu. Průkaz původu není v 8 týdnech štěňátka ještě vystavený. Z toho důvodu se zasílá po obdržení od ČMKU poštou novým majitelům, nebo si ho předáme osobně (je to na domluvě). 

Požadavky na nového majitele

Na nové majitele nemáme nějaké speciální nebo náročné požadavky. Záleží nám především na tom, aby pejsek žil svůj nejlepší život, aby ho nový majitel bezmezně miloval a aby byli všichni spokojení. Výstavy ani chov nejsou povinné. Ale protože se jedná o severská pracovní plemena, dáváme naše štěňátka pouze sportovně založeným nebo aktivním lidem. Jejich nejpřirozenější aktivitou je tah, proto velmi oceňujeme, pokud se těmto sportům chce nový majitel věnovat. Se vším rádi poradíme! ♥ Po nových majitelích požadujeme doživotní kontakt a zasílání fotek (případně sdílení na sociálních sítích). Každý zájemce o štěňátko musí vyplnit dotazník, který ráda zašlu na mail, Facebook nebo WhatsApp.