Pro všechny zájemce o jakutskou lajku přidán článek Jakutská lajka - informace o plemeni. Dozvíte se vše podstatné o tom, co od tohoto plemene čekat, jaká je jeho povaha a jaké jsou jeho potřeby. 


28.09.2023 Volný, bezštěňátkový čas jsem věnovala vzdělávání se v oblasti manuálních technik pro psy. Absolvovala jsem nespočet kurzů (a stále přidávám další), semináře, supervize, dělám asistence na kurzech a připravuji se na zkoušky. V současné době nabízím celostní manuální terapie pro psy se zaměřením na prevenci, sportovní psy (především psy pracující v tahu – mushing a canicross, ale i další), psy s degenerativním onemocněním opěrného aparátu (např. dysplazie kyčelních/loketních kloubů, spondylóza a další) a psy po lehčích úrazech. 

Hlavní místnost pro terapie se nachází v Úněšově, ale jezdím za klienty i do Plzně, po okrese Plzeň-sever a párkrát do roka je nabízím i v Kraslicích v Karlovarském kraji.

Vice informací najdete na stránkách https://www.manualnitechnikypropsy.cz.

♥Pro všechny odchovy With Lovely Smile platí sleva 30 %♥

20.09.2023 V naší CHS se již skoro 2 roky nenarodilo žádné štěňátko. Dali jsme si od chovu na chvilku oddych – není to vůbec sranda hledat a najít dobré majitele pro štěňátka. Je to dost psychicky náročné, stejně jako starání se o malá, neustále kadící a zlobící štěňata :D 

U jakutských lajek za tu dobu došlo k velkému pokroku – k uchovnění je možnost vybrat si mezi loveckou a tažnou zkouškou. Na tažnou zkoušku musí uběhnout pes ve spřežení na oficiálních závodech 100 km. Tuto sezónu se bude snažit si tyto zkoušky splnit Daliya. Pokud se zadaří, tak plánujeme krytí další hárání, což by mělo být zhruba v dubnu. Info o splnění zkoušek dám určitě na web i Facebook a během pár měsíců i upřesním plány.

05.06.2022 Už je to dlouhá doba, co jsem naposledy zmínila novinky v naší CHS. Většinu z nich totiž najdete na našich stránkách na Facebooku, Instagramu nebo i Youtube. Aktualizovala jsem sekci Plánované vrhy, Sport, Vrhy a Naši psi. Plánuji velký a podrobný článek o jakutských lajkách.

15.11.2021 Za poslední dva měsíce jsme si udělali výlet na Slovensko na krytí Lily - brzy čekáme narození štěňátek! Pak byla uchovněná Luci, štěňátka lapinkoir plánujeme zhruba na léto 2022. Začala hárat Indi, takže k nám na návštěvu přijel úžasný krycí pes Viktor, více info v Plánovaných vrzích. A snad se budeme v lednu těšit i na štěňátka jakutské lajky

09.09.2021 jsem konečně vytvořila i stránku na Facebooku, na které můžete sledovat veškeré naše novinky. Najdete ji zde nebo po vyhledání na FB: With Lovely Smile - Yakutian Laika/Jakutská lajka and other northern breeds

28.08.2021 složila Indi lovecké zkoušky BZH v 1. ceně! Tyto zkoušky jsou povinné pro uchovnění jakutských lajek.

14.08.2021 se konal sraz našich odchovů ♥ Kdo měl příležitost, ten dorazil a sešlo se nás nakonec 19 psů a 19 lidí ♥ Dali jsme si 8km procházku s přestávkou u rybníka, najedli jsme se a odpočinuli si. Všichni pejsci si rozuměli a byl to suprově strávený čas. Zároveň se jednalo o prozatím největší sešlost jakutských lajek na jednom místě v ČR.

15.07.2021 jsme se sešli s našimi odchovy jakutek (a Castielem) na vyšetření kyčlí v Liberci. Na fotkách chybí Abbynka, která byla ještě v sedaci. 

18.02.2021 se nám narodila štěňátka jakutských lajek - 3 fenky a 1 pejsek. Štěňátka byla zarezervovaná dlouho před narozením.

12.02.2021 se nám narodila štěňátka aljašských malamutů - 4 pejsci a 1 fenka. 1 pejsek je volný ♥

10.01.2020 Tak po delší době zase nějaké novinky. V polovině prosince jsme byli krýt na Moravě psem importovaným z Ukrajiny naší malamutku Merci. Doufáme, že se zadaří. Udělali jsme si tam výlet do CHS Gold warden, odkud pochází Earleen. Pomazlili jsme si tam její maminku i babičku. Bohužel babička po ani ne půl měsíci odešla za duhový most :( 

Chvíli po návratu domů se k nám do smečky přidal dočasný nový člen - krycí pes jakutské lajky Artic Travel Hamaardaakh. Byly to pěkné, ale i náročné téměř 3 týdny. Oslavil s námi Vánoce a pak odjel zase do Holandska. Teď čekáme, jestli se povedlo.

Protože 1. prosince 2020 oslavila Lily už rok, na začátku ledna jsme se vydali na vyšetření kyčlí, loktů a uší. Stejná vyšetření podstoupila i fenka z našeho úplně prvního vrhu - April D'Angel With Lovely Smile. Obě holky dopadly naprosto výborně: HD A, ED 0 a BAER +/+!!! ♥ Udělalo mi to neskutečnou radost ♥ Obě holky čeká ještě vyšetření očí, a pokud koronavirus dovolí, tak na jaře i bonitace.

15.11.2020 Už dlouho jsem nepřidala, co je u nás nového. Bylo toho nějak moc :). Tak rychlý přehled.

Na konci srpna jsme byli s Indi na klubové výstavě a bonitaci. Na výstavě si vedla skvěle, všechny porazila a vyhrála BOB. Byl tam s námi i Eskimo (Asgardian WLS) ve třídě dorostu a obdržel VN1. Skvělé!

Na začátku září se k nám přidala nová členka smečky, fenka plemene lapinkoira, Luci(fer). Je to malej diblík vždy plnej energie ♥ Táta je importovaný z Francie, mamka z Čech.


Ke konci září jsme jeli na 3 klubové výstavy Klubu severských psů (resp. 2 klubové a 1 speciální) za sebou. Vzali jsme jen Lily, která z toho tedy první dva dny nebyla vůbec nadšená, třetí den už si zvykala, a to už jsme pak jeli domů. První den si i přes svůj strach odnesla V1, CAJC. Byla to skvělá akce se super lidma, jsme rádi, že se můžeme společně na takových akcích potkávat ♥

Na konci září byla Zoey konečně na kastraci. Rostl jí nádor (naštěstí benigní), takže to bylo už neodkladné.

Už od konce srpna stále čekáme na hárání Merci. Ne a ne přijít. Nevadí, my se jednou dočkáme a budou krásná štěňátka malamutů, více info v Plánovaných vrzích.

Baby, Indi, Earleen, Bluebell a Merci si dopřály dornovku (masáž dornovou metodou), aby mohly správně vkročit do této sezóny. Bohužel máme rozbitou jednu z koloběžek, tak je o trochu zábavy méně. 

08.08.2020 se konala Krajská výstava psů v Rokycanech, na které jsme se sešli se 3 ze 4 našich štěňátek jakutských lajek. Přivezli jsme i maminku Baby, aby se všichni viděli. Byl to super den se super lidmi, super psy a super výsledky. Jen kdyby nebylo takové vedro :)

Tahle výstava představovala pro Lily (samojed) teprve druhou výstavu a dopadla víc než skvěle. Obzvlášť s ohledem na to, jak moc se bojí reproduktorů:

Dakota From Kel'bin Treasure-House - Velmi nadějná 1, Nejlepší dorost celé výstavy!!! ♥♥♥

Jakutky se také pěkně předvedly :) Jsem na naše "děti" moc pyšná ♥

Almazy Anabara Zhemchuzhina Chernogo Morya - Výborná 1, vítěz třídy, krajský vítěz
Asgardian With Lovely Smile - Velmi nadějná 1
Aaliya Aerynne With Lovely Smile - Velmi nadějná 1
Annabelle Lee With Lovely Smile - Velmi nadějná 2

06.07.2020 se konala Krajská výstava ve Staňkově, která byla naší první výstavou v tomto roce. Lily dostala velmi nadějná 1 a Merci získala výborná 1, vítěz třídy, krajský vítěz a nakonec i 2. místo v 5. FCI skupině!

24.05.2020 Trochu opožděně, ale přece! V poslední době jsem měla tu čest odpovídat na otázky o jakutských lajkách v dubnovém čísle časopisu Svět psů, na idnes.cz ( https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/jakutska-lajka-chov-pece.A200415_205601_hobby-mazlicci_bma? ) a ještě nás čeká krásný článek o pracovních jakutských lajkách v časopise Pes přítel člověka. Jsem moc ráda, že lidem mohu přibližovat, jaké toto plemeno je, v případě posledního článku i jeho historii. 

Každý, kdo o štěňátku jakutské lajky uvažuje, by si měl dopředu zjistit co nejvíce informací o tomto plemeni, aby zjistil, jestli je pro něj vhodné. Chápu, že na internetu moc informací dostupných není, a proto jsem do předchozího odstavce dala odkaz na článek na idnes.cz a dolů do obrázků dávám rozhovor z časopisu Svět psů. Později ho přidám v lepší kvalitě.

09.03.2020 se k naší smečce přidala fenka z Ukrajiny. Jmenuje se Dakota From Kel'bin Treasure-House a více o ní se dozvíte zde.

08.03.2020 se nám narodila štěňátka jakutské lajky! 3 holčičky a 1 kluk

17.02.2020 Máme potvrzenou březost naší jakutské lajky Baby, a tak přijímáme rezervace na první vrh jakutských lajek :) Více info zde.

09.12.2019 V současné době si užíváme štěňátek, která rostou a rostou, už mají měsíc a dva dny. Holčičky jsou zvědavé, aktivní, miloučké a kontaktní. Jedna fenka z tohoto úžasného spojení je volná :)

Úplně jsem v tom všem spěchu zapomněla zmínit, že jsem se s Earleen zúčastnila 1. a 2. listopadu canisterapeutických seminářů a následně jsme 3. listopadu úspěšně složili canisterapeutické zkoušky! Takže Earleen je oficiálně canisterapeutickým psem. Earleen má na canisterapii skvělou povahu a budu ráda, když budeme moci společně pomáhat těm, kteří to potřebují.

07.11.2019 hodně brzo ráno se Merci narodily dvě fenky :). Více o tomto vrhu A aljašských malamutů zde.

28.09.2019 se konala klubová výstava Samojed klubu, které se zúčastnila April, holčička z našeho prvního vrhu. S majiteli si vyběhala Velmi nadějná 1 a Nejlepší štěně výstavy! Pan rozhodčí do ní do budoucna vkládá velké naděje a my z toho máme velkou radost! Jedno foto s cenami :).

21.09.2019 jsme byli na klubové výstavě Klubu severských psů. Merci v mezitřídě zabodovala a ze 4 fen se umístila na prvním místě a získala CAC. Jsme na ní moc pyšní! Žádné pořádné fotky bohužel nemáme :(.

04.09.2019 bylo FCI prozatímně uznáno plemeno jakutská lajka! Znamená to, že odteď nepatří do skupiny neuznaných plemen, ale do 5. FCI skupiny. 

07.09.2019 Máme nakryto! Teď jen čekat, zda se podařilo...

31. 08.2019 proběhla bonitace a Baby se stala jednou z prvních dvou uchovněných fen jakutské lajky v ČR! Máme velkou radost! Na jaro 2020 plánujeme vrh, rezervace přijímáme již nyní.

23.08.2019 Merci začala včera hárat, takže krytí se nám blíží! Vybrali jsme k ní skvělého psa importovaného z Ameriky :) Více info zde.

07.07.2019 V průběhu června jsme kromě klubové výstavy navštívili ještě další 3 výstavy, a to národní výstavu v Jelení Hoře v Polsku, mezinárodní v Brně a národní v Klatovech. Nejhezčí výsledky si dovezli Indi a Merci.

Indi - Jelení Hora - V1, CAC, nejlepší fena, BOB (závěrečky pro neuznaná plemena bohužel nebyly)

       - Brno - V1, CAC, BOB a 2. místo v NON FCI skupině, což nás neskutečně překvapilo a potěšilo

Merci - Jelení Hora - V1, CAC, nejlepší fena, BOS


01.06.2019 jsme si udělali výlet na klubovou výstavu karelských medvědích psů a lajek, která byla součást oblastní výstavy v Náměšti na Hané. Je velká škoda, že organizace celé výstavy nebyla úplně ideální, protože jsme mohli odjíždět s prvním titulem BOB. I tak jsme ale nakonec vybojovali tituly CAJC a CAC, které měly holky zasloužené.

30.05.2019 Za poslední dobu jsme se zúčastnili s našimi jakutskými lajkami několika výstav se skvělými výsledky a moc krásnými posudky. Baby dokončila junior šampiona ČR a Indi získala první CAJC a junior šampiona tak začala. Uvidíme, jak se bude dařit dál.

                    08.05.2019 - Krajská výstava ve Staňkově - Baby - V1, vítěz třídy, krajský vítěz a 2. místo v non fci skupině
                                                                                            - Indi - V1 (naše první společná výstava)

                    18.05.2019 - Mezinárodní výstava v Litoměřicích - Baby - V1, CAC, BOS
                                                                                                      - Indi - V1, CAJC

                    25.05.2019 - Krajská výstava v Plzni - Baby - V1, vítěz třídy, krajský vítěz a 1. místo v non fci skupině
                                                                                  - Indi - V1, vítěz třídy mladých

27.04.2019 se Merci stala oficiálně Klubovým junior šampionem Klubu severských psů a navíc byla uchovněna!

01.04.2019 se narodil náš první vrh samojedů! Na svět přišla jedna fenka, která byla zarezervovaná ještě před narozením. Více informací zde.

14.01.2019 2. prosince jsme se zúčastnili s Baby Mezinárodní výstavy v Praze, kde získala V1, CAJC a BOS. Byla to její druhá velká výstava od Klatov a první halová výstava a zvládla to na jedničku. Earleen začala před pár dny hárat, takže se chystáme na krytí.

09.11.2018 Do naší smečky přibyla (naprosto neplánovaně) další jakutská lajka z chovatelské stanice Almazy Anabara. Více se dozvíte zde.

22.09.2018  Zúčastnili jsme se Speciální výstavy Klubu severských psů, na které proběhla i bonitace Earleen a stala se z ní chovná fena. Máme velkou radost. Akorát nám den předtím vylínala, takže na fotce bez chlupů.


02.09.2018  Merci se dnes zúčastnila Národní výstava Floracanis v Olomouci a krom jejího velkého úspěchu V1, CAJC, BOJ, BOS ještě splnila podmínky a stal se z ní Český junior šampion